06.02.2014 r.
1 min

Czy otrzymany przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zwrot kosztów przeniesienia służbowego jest wolny od podatku dochodowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.02.2014r.
1 min

Pamiętać jednak należy, że zwolnienie to ma zastosowanie tylko do wypłat otrzymywanych przez osoby fizyczne, który pozostają z pracodawcą w ramach stosunku służbowego, bowiem tylko i wyłącznie takie osoby mogą zostać służbowo przeniesione. Pojęcie „przeniesienie służbowe” zostało wskazane w szczególności w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (art. 47) oraz w ustawie o Policji (art. 36). Natomiast, jak wynika z art. 42 ustawy Kodeks pracy, zmiana miejsca pracy jako jednego z istotnych warunków umowy o prace może nastąpić w ramach wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Dodatkowo zauważyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębniono stosunek służbowy oraz stosunek pracy.

Z uwagi na powyższe brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku kwot wypłaconych w związku z przeniesieniem służbowym pracownikom, którzy zostali zatrudnieni na podstawie przepisów Kodeksu pracy. Dlatego też od takich świadczeń pracodawca ma obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy.