Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy / ZUS
03.10.2023 r.
1 min

Czy ojciec dziecka może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, jeśli matka nie była ubezpieczona w chwili urodzenia dziecka?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
03.10.2023r.
1 min

Ubezpieczony ojciec dziecka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający urlopom macierzyńskiemu lub rodzicielskiemu albo urlopom przyznanym na prawach tych urlopów, gdy matka dziecka nieobjęta ubezpieczeniem chorobowym umrze, porzuci dziecko lub stanie się niezdolna do samodzielnej egzystencji (lub nabędzie niepełnosprawność w stopniu znacznym). Wynika to z art. 29 ust. 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający po dniu zaistnienia wskazanych okoliczności na warunkach, jakie przysługiwałyby matce dziecka, gdyby podlegała ubezpieczeniu chorobowemu.

Ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko uzyska prawo do świadczeń związanych z urodzeniem się dziecka również w przypadku, gdy nieubezpieczona matka dziecka podejmie zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy pełnego wymiaru czasu pracy. Prawo to uzyska jednak tylko pod warunkiem trwania zatrudnienia matki, nie dłużej niż do końca okresu, za który przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu kolejno po sobie następujących urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, liczonego od dnia urodzenia dziecka (art. 29 ust. 10 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).