Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze:
- 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
- 1 dnia – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Jeżeli jedno z wymienionych powyżej zdarzeń przypadnie w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego to nie stanowi to podstawy do przerwania, czy też zawieszenia tego urlopu. Należy bowiem uznać, że urlop ten w zupełności zapewnia możliwość zrealizowania celu, jakiemu służy urlop okolicznościowy.
Ponadto warto odwołać się do treści art. 166 kodeksu pracy, który wymienia przypadki uzasadniające przerwanie urlopu wypoczynkowego. Katalog zawarty w tym przepisie ma charakter zamknięty. Zdarzenia uzasadniające udzielenie urlopu okolicznościowego nie zostały w tym wyliczeniu uwzględnione, a wobec tego pracownik nie może skutecznie doprowadzić do przerwania urlopu wypoczynkowego w celu skorzystania z urlopu okolicznościowego.