Z wskazanej przerwy może skorzystać pracownik, który wykonuje pracę na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli co najmniej przez 4 godziny dziennie. Przerwa ta przysługuje w wymiarze 5 minut po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego i jest w całości wliczana do czasu pracy. Powinna być udzielana cyklicznie w każdej godzinie pracy, w celu zapewnienia oczom pracownika odpoczynku od kontaktu z monitorem ekranowym. Cel ten wyklucza możliwość sumowania niewykorzystanych przerw w poszczególnych godzinach i ich wykorzystanie w sposób łączny.
Trzeba jednak pamiętać, że przerwa nie musi być udzielana, jeżeli pracodawca zapewni pracownikowi pracującemu przy monitorze ekranowym łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego
Tym samym należy uznać, że wskazane wyżej regulacje mają służyć dbałości o dobrą kondycję wzroku pracownika. Zatem w sytuacji, gdy pracownik korzysta z przerw w pracy przy monitorze ekranowym, nie może on zadecydować o połączeniu przerw przysługujących po każdej godzinie pracy w jedną, dłuższą, przerwę, gdyż wtedy nie będzie ona zgodna z celem wynikającym z obowiązujących przepisów.