27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
15.11.2022 r.
2 min

Czy może dojść do ustania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony w trakcie ciąży?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
15.11.2022r.
2 min

Ochrona rozciąga się także na umowę terminową, która powinna ulec rozwiązaniu w trakcie ciąży. Art. 177 § 3 kodeksu pracy określa sytuacje, w których następuje przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu. Przedłużeniu ulega wyłącznie umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 5 grudnia 2002 roku, sygn. akt I PK 33/02, „upływ trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi art. 177 § 3 k.p., następuje z upływem trzech miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży, liczone na podstawie odpowiedniego stosowania art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p., w sposób niesprzeczny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa (art. 18 Konstytucji RP), a także zasadą prawa pracy wzmożonej ochrony pracy pracownic w okresie ciąży (wyrażoną w art. 177-189 k.p.)”. Przedłużenie do dnia porodu nie ma zastosowania do umowy na zastępstwo.

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu następuje z mocy prawa. Strony stosunku pracy nie muszą zatem podejmować dodatkowych działań związanych z tym przedłużeniem, w szczególności zawierać aneksu do umowy lub kolejnej umowy o pracę. Pracodawca powinien natomiast potwierdzić pracownicy na piśmie przedłużenie umowy. Ostatnim dniem trwania stosunku pracy przedłużonego na podstawie art. 177 § 3 kodeksu pracy jest dzień porodu.

Warto pamiętać, że w razie zastosowania umawianej regulacji okres przedłużenia nie jest wliczany do limitów ani też nie skutkuje ewentualnym przekształcaniem w umowę na czas nieokreślony (art. 251 § 41 kodeksu pracy).