27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Podatki i procedury podatkowe
18.07.2023 r.
2 min

Czy dodatkowe ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Podatki i procedury podatkowe
18.07.2023r.
2 min

Jak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód dla pracownika stanowią nie tylko postawione do jego dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne, ale również świadczenia otrzymane w naturze oraz inne nieodpłatne świadczenia. Ze zwolnienia korzystają tylko te świadczenia, które zostały enumeratywnie wymienione w przepisach. W przypadku podróży służbowych katalog świadczeń niepodlegających opodatkowaniu oparty został o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Jak wskazano w § 2 przywołanego rozporządzenia pracownikowi, oprócz zwrotu kosztów przejazdu oraz noclegów, przysługuje zwrot innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Zauważyć jednak należy, że opłacenie przez pracodawcę ubezpieczenia osobowego nie stanowi „niezbędnego wydatku”. Zatem nie korzysta ze zwolnienia na wskazanej wyżej podstawie.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że istotne znaczenie ma również, kto zostanie uposażonym z przedmiotowego ubezpieczenia, a więc kto uzyska środki wypłacone na skutek zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Jeśli uposażonym będzie pracodawca to wartość wykupionego ubezpieczenia nie będzie stanowiła przychodu pracownika. Inaczej będzie, gdy uposażonym będzie pracownik. W takiej sytuacji w konsekwencji wykupienia ubezpieczenia u pracownika powstanie przychód, a płatnik ma obowiązek doliczyć jego wartość do pozostałych przychodów pracownika oraz odprowadzić należną zaliczkę na podatek dochodowy.