Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
06.03.2024 r.
3 min

Czy dochodzi do rozpoczęcia biegu okresu wypowiedzenia, jeśli pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
06.03.2024r.
3 min

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być złożone drugiej stronie w taki sposób, aby ta mogła się zapoznać z jego treścią. Od chwili powstania możliwości poznania treści oświadczenia woli faktycznie rozpoczyna swój bieg okres wypowiedzenia.

W zakresie oświadczeń woli należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego, na podstawie art. 300 kodeksu pracy. W świetle art. 61 § 1 kodeksu cywilnego przyjmuje się, że  oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, iż dla uznania oświadczenia woli za skutecznie złożone wystarczające jest istnienie po stronie jego adresata realnej możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia woli drugiej strony. Nie ma znaczenia, czy adresat faktycznie zapoznał się z treścią oświadczenia woli. Ocena realnej możliwości zapoznania się treścią oświadczenia woli drugiej strony nie może być dokonywana abstrakcyjnie. Każdorazowo należy ustalić, czy w określonej sytuacji adresat miał faktyczną, realną możliwość zapoznania się z treścią skierowanego do niego oświadczenia.

W konsekwencji odmowa przyjęcia przez pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę nie wyłącza skuteczności oświadczenia woli pracodawcy. Jest ono skuteczne i wywoła skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy.

Pracodawca składający oświadczenie o wypowiedzeniu musi pamiętać, że w razie ewentualnego sporu sądowego, to na nim będzie spoczywał obowiązek udowodnienia faktu prawidłowego złożenia pracownikowi oświadczenia woli. Z tego względu, w razie, gdy pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę, to pracodawca lub osoba składająca w imieniu pracodawcy rzeczone oświadczenie winna sporządzić notatkę lub umieścić na piśmie zawierającym oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy adnotację o złożeniu pracownikowi przedmiotowego oświadczenia. W notatce powinny znaleźć się też informacje o dacie jego złożenia oraz odmowie przyjęcia przez pracownika pisma zawierającego to oświadczenia. Notatka lub adnotacja powinny zostać opatrzone datą sporządzenia oraz podpisem osoby sporządzającej. Sporządzenie wskazanej notatki lub adnotacji ma istotne znacznie dowodowe.