W myśl art. 93 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP), w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.
Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu zakładowego i wynosi odpowiednio:
- 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
- 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
- 6-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Zakres podmiotowy osób uprawnionych do uzyskania omawianej odprawy określa art. 93 § 4 KP. Do grona tego zalicza się małżonka zmarłego pracownika oraz innych członków jego najbliższej rodziny, do których utrzymania przyczyniał się on za swego życia.
Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty wskazanej powyżej.
Prawo małżonka zmarłego pracownika do odprawy pośmiertnej nie jest obostrzone żadnym warunkiem. Wystarczy, że w dniu śmierci pozostawał on z pracownikiem w związku małżeńskim. Natomiast prawo do odprawy innych członków rodziny uzależnione jest od spełnienia warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, na zasadach przewidzianych w art. 67-71 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748 ze zm.) – dalej: „ustawa”.
Pierwszy z przywołanych przepisów, tj. art. 67 ustawy wylicza następujące osoby uprawnione do renty rodzinnej:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice, a na równi z nimi również ojczym/macocha oraz osoby przysposabiające pracownika. Za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.
Natomiast kolejne przepisy ustawy (art. 68-71) określają szczegółowo przesłanki warunkujące prawo do renty rodzinnej, a tym samym i prawo do odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku, dla poszczególnych powyżej wymienionych członków jego rodziny, tj.:
- dzieci: art. 68 ustawy,
- wnuki i rodzeństwo przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności: art. 69 ustawy,
- rodzice: art. 71 ustawy.
Jak wynika z zapytania, zmarły pracownik był wdowcem i osierocił dwie dorosłe córki. Brak jest informacji o tym, czy w chwili śmierci żyli jeszcze jego rodzice. Jeżeli nie, to osobami uprawnionymi do odprawy pośmiertnej byłyby jedynie obie jego córki, gdyby spełniały przesłanki warunkujące uzyskanie prawa do renty rodzinnej w myśl art. 68 ustawy.
Zgodnie z tym przepisem:
1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
- do ukończenia 16 lat;
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.
2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Konkludując, dorosłe córki zmarłego pracownika, o których mowa w zapytaniu miałyby prawo do odprawy pośmiertnej, jeżeli spełniają jedną z przesłanek wymienionych powyżej w art. 68 ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy albo w art. 68 ust. 2 ustawy, czyli jeżeli:
- pobierają naukę w szkole (dotyczy również uczelni) i nie ukończyły 25 lat,
- co prawda ukończyły 25 lat, lecz są na ostatnim roku studiów,
- niezależnie od wieku, jeżeli przed ukończeniem 16-go roku życia lub w czasie nauki w szkole (na uczelni) przed ukończeniem 25 roku życia stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy.