Pracodawcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej, mogą skorzystać ze szczególnego rozwiązania polegającego na czasowym zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy wynikających z aktów wewnętrznych albo umów o pracę. Nie można wyłączyć stosowania przepisów powszechnie obowiązującego prawa, ale zawieszeniem mogą zostać objęte regulacje płacowe. Czasowe wstrzymanie wypłaty określonych świadczeń umownych może dać pracodawcy pewien bufor czasowy i poprawę kondycji finansowej firmy.
Podstawę powyżej wskazanej możliwości stanowi art. 91 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z treścią tego przepisu: „jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych”. „Kodeks [pracy] zawiera także odrębną regulację dotyczącą zawieszenia obowiązywania postanowień umowy o pracę (art. 231a) oraz stosowania układu zbiorowego (art. 24127)” (K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023).
Na podstawie porozumienia zawartego z reprezentującą pracowników organizacją związkową albo przedstawicielami pracowników pracodawca może zmienić warunki zatrudnienia pracownikom, nie wręczając im wypowiedzeń zmieniających. Co za tym idzie, w tym przypadku nie ma zastosowania ochrona przed wypowiedzeniem, w tym przed wypowiedzeniem zmieniającym. Można to zrobić na okres nieprzekraczający 3 lat, a porozumienie to musi zostać przekazane właściwemu okręgowemu inspektorami pracy.
Oczywiście trzeba pamiętać, że zawieszenie może dotyczyć wyłącznie świadczeń wynikających z aktów wewnętrznych (np. regulaminów wynagradzania, układów zbiorowych pracy) lub umów o pracę, które kształtują pozycję pracownika w sposób bardziej korzystny niż regulacje ustawowe. Wszelkie świadczenia, które wynikają z kodeksu pracy, czy innych ustaw i rozporządzeń, nie mogą zostać wstrzymane na podstawie omawianego porozumienia.