27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
30.07.2023 r.
3 min

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy na podstawie kodeksu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
30.07.2023r.
3 min

Aby możliwe było skorzystanie z omawianej instytucji pracodawca musi spełnić szereg przesłanek. Jak zostało wspomniane wcześniej, przede wszystkim takie działanie musi być uzasadnione potrzebami pracodawcy. Ponadto nowo powierzone zadania muszą odpowiadać kwalifikacjom tego pracownika i nie powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Kwalifikacje zawodowe w tym przypadku trzeba rozumieć szeroko jako ogół wiedzy i umiejętności pracownika wynikający z jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, faktycznych umiejętności i właściwości psychofizycznych. "Powierzenie na podstawie art. 42 § 4 kodeksu pracy odwołanemu prezesowi zarządu spółki pracy niewymagającej wysokich kwalifikacji, wykonywanej na hali produkcyjnej pomiędzy pracownikami fizycznymi, może stanowić naruszenie przez pracodawcę obowiązku poszanowania godności pracownika (art. 111 kodeksu pracy), jeżeli nosiło znamiona intencjonalnego, świadomego i natężonego złą wolą działania zmierzającego do poniżenia i zdyskredytowania pracownika. Naruszenie to może być przesłanką rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy.” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 lutego 2008 roku, sygn. akt II PK 171/07).

W trybie art. 42 § 4 kodeksu pracy inna praca może zostać powierzona pracownikowi na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym. „Okres 3 miesięcy w roku kalendarzowym może być dzielony na części. Może on też przypadać w ostatnim kwartale jednego roku i w pierwszym kwartale następnego roku. Pogląd ten podzielił SN w wyroku z 3.09.2019 r., I PK 105/18, LEX nr 3071597, i poniósł, że powierzenie wykonywania innej pracy, obejmujące wówczas łącznie 6 kolejnych miesięcy, nie stanowi obejścia prawa (art. 58 k.c. [kodeksu cywilnego] w zw. z art. 300 k.p. [kodeksu pracy]), jeżeli wymagają tego usprawiedliwione, obiektywnie istniejące potrzeby pracodawcy.” (K. Jaśkowski [w:] E. Maniewska, K. Jaśkowski, Kodeks pracy. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023). Jeżeli pracodawcy zależy, aby pracownik świadczył inną pracę przez okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym, to musi odbyć się to w porozumieniu z pracownikiem, albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Należy pamiętać, że oddelegowanie do innej pracy z zachowaniem wszystkich warunków wynikających z art. 42 § 4 kodeksu pracy może odbyć się bez zgody pracownika. Jeśli odmówi on jednak wykonania takiego polecenia, to pracodawca może na tej podstawie wypowiedzieć zawartą z nim umowę o pracę. Pracownik nie może w takiej sytuacji zakwestionować polecenia pracodawcy. Takie prawo będzie mu przysługiwało, jeżeli pracodawca skieruje go do innej pracy wbrew wymogom wynikającym z art. 42 § 4 kodeksu pracy, czyli nie będzie to uzasadnione jego potrzebami, nowe zadania nie będą odpowiadały kwalifikacjom zawodowym pracownika lub będą powodowały obniżenie jego wynagrodzenia, oddelegowanie będzie trwało dłużej niż 3 miesiące wbrew woli pracownika. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie mógł zgodnie z prawem zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym.