22.12.2008 r.
2 min

Czas pracy w podróży służbowej w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.12.2008r.
2 min

Wielu osób wręcz zapomina, że w trakcie kiedy pracownik przebywa w podróży służbowej, również są zobowiązani do prowadzenia dla niego ewidencji czasu pracy (to Ci, którzy w karcie ewidencji czasu pracy używają takich symboli jak DEL, S czy PS.

Do kwestii związków pomiędzy czasem pracy a czasem podróży służbowej wielokrotnie odnosił się Sąd Najwyższy.

Poniżej dokonaliśmy wyboru orzeczeń o najdonioślejszym znaczeniu z punktu widzenia praktyka:
– jeżeli pracownik w godzinach pracy odbywa podróż służbową, to czas podróży należy potraktować jako czas pracy. Do czasu pracy należy zaliczyć także przejazdy między poszczególnymi miejscami wykonywania prac (I PR 115/76)
– wszelkie przejazdy pracownika wykonującego pracę w terenie z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy i z powrotem SA objęte czasem pracy, pozostaje on bowiem w czasie tych przejazdów w dyspozycji zakładu pracy ( I PR 31/78)
– pracownikowi delegowanemu do innej miejscowości w końcowych godzinach dnia pracy, bądź bezpośrednio po ich zakończeniu, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną w godzinach nadliczbowych, do których wlicza się także czas przejazdu
– odbywanie podróży służbowej poza „czasem pracy” nie rodzi obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, jeżeli przepis szczególny tego nie przewiduje( I PR 85/81)
– przepis art. 135 k.p. nie upoważnia zakładów pracy do stosowania takich rozwiązań organizacyjnych, które w samym swoim założeniu rodzą konieczność wykonywania pracy stale w godzinach nadliczbowych przez pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska ( I PRN 58/75)
– w czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie; jeżeli jednak jedynym celem podróży jest przewóż pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono poza godzinami normalnej pracy- dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy ( I PRN 30/79).

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą styczniową ofertą szkoleniową. Szczególnie zachęcamy do szkoleń związanych z najnowszymi zmianami w prawie pracy, wchodzącymi w życie 1-go stycznia 2009 r. oraz cyklem tematycznym "Firma w kryzysie…".