25.04.2011 r.
2 min

Cofnięcie zgody na potrącanie z wynagrodzenia składki związkowej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.04.2011r.
2 min

W naszym zakładzie działa związek zawodowy, który skupia znaczną część naszych pracowników. Dotychczas zwyczajowo potrącaliśmy składki związkowe poprzez „listę płac”. Niedawno jeden z pracowników cofnął pisemną zgodę na potrącanie z wynagrodzenia składki związkowej. Postąpiliśmy zgodnie z jego dyspozycją. Po kilku miesiącach zarząd organizacji związkowej zażądał od nas przekazania zaległych składek tego pracownika, ponieważ okazało się, że naOdpowiadając na przedstawione powyżej pytanie zaznaczyć należy, że przynależność do związku zawodowego nie stanowi samoistnego tytułu do potrącania składek związkowych z wynagrodzenia pracownika. Jak stanowi art. 91 § 1 Kodeksu pracy należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 Kodeksu pracy (a taki charakter na składka związkowa) mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie, przy czym w takim przypadku wolna od potrąceń jest kwota 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, bowiem nie są to należności potrącane na rzecz pracodawcy. Dodatkowo art. 331 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że pracodawca, na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości.

Jednak sam fakt przynależności związkowej pracownika, a w szczególności dość często występujące w praktyce kategorycznie brzmiące uchwały organów związkowych nie przesądzają o możliwości potrącenia składki związkowej z wynagrodzenia pracownika. W świetle przywołanych powyżej przepisów formalną podstawą do dokonania potrącenia jest pisemna zgoda pracownika, a nie wniosek, żądanie czy uchwała organizacji związkowej.

Zatem w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu pracodawca nie może dokonywać pobrania składki związkowej z wynagrodzenia pracownika po dniu wycofania zgody pracownika na powyższe, a kwestia ewentualnej zasadności roszczeń związku zawodowego wobec pracownika nie ma żadnego znaczenia prawnego w kontekście oceny obowiązków ciążących na pracodawcy.
leży on nadal do związku zawodowego. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?