Obowiązek złożenia deklaracji PIT-4R
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.) nakłada na płatników obowiązek złożenia do właściwego urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT-4R. Obejmuje ona informacje o zaliczkach na podatek dochodowy odprowadzonych do urzędu skarbowego przez płatnika w danym roku podatkowym oraz liczbie podatników, od których płatnik pobierał zaliczki na podatek dochodowy.
W deklaracji PIT-4R nie uwzględnia się przychodów zwolnionych z opodatkowania. Nie pobiera się bowiem od nich zaliczek na podatek dochodowy oraz nie opłaca się podatku rocznego.
Obowiązek złożenia deklaracji nie powstaje, jeżeli płatnik nie dokonywał żadnych wypłat rodzących obowiązek poboru zaliczek, a także gdy nikogo nie zatrudnia. W tej drugiej sytuacji opłacał on składki wyłącznie za siebie. Deklarację należy jednak złożyć, w przypadku gdy w pierwszym miesiącu tego roku płatnik odprowadzał zaliczki za rok poprzedni, mimo że w danym roku nikogo nie zatrudniał. Obowiązek złożenia deklaracji istnieje również w sytuacji, gdy płatnik dokonywał wypłat, ale kwota zaliczek na podatek dochodowy jest zerowa (tzw. deklaracja zerowa).
Podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji PIT-4R
Powinność złożenia deklaracji PIT-4R spoczywa na wielu podmiotach. Należą do nich w szczególności:
- zakłady pracy (art. 31 ustawy);
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną (art. 33 ustawy);
- organy rentowe (art. 34 ustawy);
- osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy);
- jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów (art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy);
- organy zatrudnienia – od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy (art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy);
- wojewódzkie urzędy pracy – od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 35 ust. 1 pkt 3a ustawy);
- areszty śledcze oraz zakłady karne – od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym (art. 35 ust. 1 pkt 4 ustawy);
- spółdzielnie – od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni (art. 35 ust. 1 pkt 5 ustawy);
- podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką – od świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (art. 35 ust. 1 pkt 8 ustawy).
Komu należy przekazać deklarację PIT-4R?
Płatnik będący osobą fizyczną obowiązany jest przekazać deklarację PIT-4R do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną (jest osoba prawną lub ułomną osobą prawną), deklaracja powinna zostać przekazana do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika lub miejsce prowadzenia przez niego działalności.
Płatnik obowiązany jest do sporządzenia tylko jednego egzemplarza deklaracji PIT-4R. Ustawodawca nie nałożył na niego obowiązku przekazania deklaracji PIT-4R podatnikom, za których odprowadza podatek. Zasada ta ma również zastosowanie, w sytuacji gdy płatnik jest pracodawcą i deklaracja obejmuje informacje o zaliczkach na podatek odprowadzonych od należnego pracownikom wynagrodzenia.
Ze względów dowodowych zaleca się przygotowywanie drugiego egzemplarza deklaracji. Płatnik powinien go przechowywać w dokumentacji księgowej.
Złożenie deklaracji PIT-4R
Co do zasady, deklarację składa się w formie elektronicznej (art. 45ba ust. 1 ustawy). Jeżeli płatnik sporządza deklarację za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników, może ona zostać złożona w formie papierowej (art. 45ba ust. 1 ustawy).
Bez względu na formę, w jakiej składana jest deklaracja, powinna ona zostać przekazana do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy. Jednakże w razie zaprzestania prowadzenia przez płatnika działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklaracja winna zostać przekazana w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.
Wzór deklaracji stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1998 z późn. zm).
Radca Prawny
Dominika Zarzycka-Dudek
[email protected]
Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta