27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
11.01.2024 r.
3 min

Choroba w czasie ciąży

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
ZUS
11.01.2024r.
3 min

W okresie ciąży pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy ich wymiaru. Nie ulega to wątpliwości, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest ciąża. Czy ciężarnej będą przysługiwać świadczenia w takiej samej wysokości w przypadku, gdy stanie się niezdolna do pracy z powodu jakiejkolwiek jednostki chorobowej w okresie ciąży?

Zgodnie z art. 92 § 1 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia;
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

Zgodnie z powyżej przywołaną regulacją, prawo do zachowania wynagrodzenia w pełnej wysokości za czas niezdolności do pracy nie jest uzależnione od rodzaju choroby będącej przyczyną tej niezdolności. Co więcej, choroba powodująca niezdolność do pracy nie musi mieć związku z ciążą.

Odpowiadającą regulację można także znaleźć w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Artykuł 11 ust. 2 pkt 1 posługuje się pojęciem „niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży” jako warunku gwarantującego prawo do zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 100% jego podstawy. Wspomniana w tym przepisie niezdolność do pracy, podobnie jak w przypadku wynagrodzenia chorobowego, może być spowodowana dowolną chorobą. Z powyższego należy wnioskować, że niezależnie od rodzaju choroby przypadającej w okresie ciąży, pracownica będzie miała prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy.