Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, jakiego dopuścił się ubezpieczony, traci on prawo do zasiłku za cały okres niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczony straci prawo do zasiłku w przypadku, gdy okoliczności te zostaną stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Konsekwencje poniesie również ubezpieczony, którego niezdolność do pracy powstała w wyniku nadużycia alkoholu. Jednak straci on prawo do zasiłku tylko i wyłącznie za okres pierwszych 5 dni orzeczonej niezdolności do pracy. Informację o przyczynie powstałej niezdolności lekarz zamieści w wystawionym zaświadczeniu lekarskim wpisując kod literowy C. Będzie to oznaczało, że w wyniku przeprowadzonego postępowania zostało ustalone, że niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu.
W każdym z powyższych przypadków okresy niezdolności, za które ubezpieczony nie nabył prawa do zasiłku należy wliczyć do okresu zasiłkowego.
Podstawa prawna:
- art. 15 i 16 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. j. Dz.U z 2016 r. poz. 372 ze zm.);
- ust. 35 i 40 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t. j. Dz.U z 2016 r. poz. 372 ze zm.).