02.11.2016 r.
2 min

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania żłobka dla dziecka pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.11.2016r.
2 min

Do 1 stycznia 2016 roku art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 roku, poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym, zwalniał z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym dokonanej ustawą z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2015 roku, poz. 1296), zwanej dalej ustawą nowelizują, nastąpiło rozszerzenie zakresu świadczeń uzyskiwanych przez pracowników w związku z opieką nad dziećmi zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedmiotowa zmiana stanowi element polityki prorodzinnej państwa. Nowe przepisy przyznają bowiem pracującym rodzicom istotne preferencje podatkowe. Weszły one w życie w dniu 1 stycznia 2016 roku.

Wskutek nowelizacji rozszerzony został zakres zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o podatku dochodowym o świadczenia związane z pobytem dzieci
w przedszkolach.

Zgodnie z nowo dodanym art. 21 ust. 1 pkt 67b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są świadczenia, które nie są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, otrzymane od pracodawcy z tytułu:

  1. objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 400 zł,
  2. uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 200 zł.

Przedmiotowe zwolnienie przysługuje wobec każdego małoletniego dziecka,
w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik:

  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą (art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).