Zgodnie z dodanym do art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych punktem 148 przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 złotych są wolne od podatku dochodowego.
W 2019 roku limit zwolnienia będzie stanowił 5/12 (5 miesięcy – od sierpnia do grudnia) kwoty określonej w nowym przepisie, czyli 35 636,67 zł. Przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 roku co do zasady nie będzie stosować się omawianego zwolnienia, chyba że podatnik (pracownik) złoży płatnikowi pisemne oświadczenie, że uzyskane w okresie od 1 sierpnia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku przychody z tytułów podlegających zwolnieniu będą w całości tym zwolnieniem objęte. Złożenie oświadczenia zwolni pracodawcę (płatnika) z obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy. Pracodawca będzie stosował zwolnienie najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie, do miesiąca włącznie, w którym w 2019 roku przychód uzyskany u płatnika przekroczy 35 636,67 lub w którym podatnik (pracownik) ukończy 26. rok życia. Jeśli pracownik takiego oświadczenia nie złoży, to przedmiotowe zwolnienie będzie stosowane dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym.
Przychody osiągane od początku 2020 roku będą objęte zwolnieniem automatycznie. Pracownik będzie mógł jednak złożyć wniosek o niestosowanie zwolnienia. Będzie to uzasadnione na przykład w sytuacji, gdy pracownik osiąga przychody z więcej niż jednego źródła. „Stosowanie zwolnienia przez kilku płatników mogłoby spowodować, że pracownik musiałby dokonywać w rocznym rozliczeniu podatku znacznej dopłaty” (por. uzasadnienie do projektu ustawy nowelizującej).
Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników.
W razie przekroczenia wspomnianych powyżej limitów opodatkowaniu będzie podlegać jedynie nadwyżka ponad kwoty graniczne – według skali podatkowej.
Należy pamiętać, że zgodnie z nową regulacją zwolnieniem nie będą objęci młodzi przedsiębiorcy, osoby świadczące pracę na podstawie umowy o dzieło, a także osoby pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenia rehabilitacyjne.
1Art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora – jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
c) przedsiębiorstwa w spadku – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9;”
Magdalena Jeziorska
radca prawny