Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, pracodawca jest zwolniony z obowiązku deklarowania i opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń pracownic powracających z urlopów związanych z rodzicielstwem przez okres 36 miesięcy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpił powrót z tych urlopów. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie pracodawcy, który danego urlopu udzielił.
W przypadku przejęcia pracowników w trybie art. 231 k.p. pracodawca, który przejmuje nabywa prawo do zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem pod warunkiem, że z takiego zwolnienia korzystał poprzedni pracodawca. Wówczas drugi płatnik składek kontynuuje okres 36 miesięcy zwolnienia rozpoczęty przez pierwszego, przejętego płatnika.
Podstawa prawna:
- art. 23 k.p.;
- art. 104 a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.);
- art. 9a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1256 ze zm.)