Stosownie do dyspozycji art. 1513 k.p. pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Przepis art. 1513 k.p. statuuje szczególne zasady kompensowania pracy wykonywanej w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dotyczy on innych dni wolnych niż niedziele, święta, dni udzielone w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz dni wolnych rekompensujących przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w systemie równoważnego czasu pracy (zob. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt III APa 7/13).
Jak wynika z art. 130 § 3 k.p., wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega, w tym okresie, obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Przepis dotyczy wszystkich okresów usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, w tym także okresu nieobecności spowodowanej chorobą. Obniżają one wymiar czasu pracy o taką liczbę godzin, jaką pracownik powinien przepracować w czasie usprawiedliwionej nieobecności zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Na przykład, jeżeli pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasie pracy od poniedziałku do piątku chorował od wtorku do piątku, jego wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o 32 godziny (4 dni x 8 godzin).
Jeżeli usprawiedliwiona nieobecność przypada na dzień wolny od pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, dzień ten nie obniża obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. Również usprawiedliwiona nieobecność przypadająca w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy.
Reasumując, jeżeli w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy zgodnie z obowiązującym Panią rozkładem czasu pracy przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania ponownie dnia wolnego od pracy.