Zgodnie z dyspozycją art. 130 § 2 k.p. każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Cytowany przepis stanowi podstawę udzielenia pracownikom pracującym od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę. Dzień ten wyznacza pracodawca. Powinien on zostać wyznaczony w okresie rozliczeniowym, w którym miało miejsce święto obniżające wymiar czasu pracy.
W przypadku gdy okres, na jaki lekarz wystawił zwolnienie lekarskie, obejmuje dzień wolny od pracy udzielony w zamian za święto przypadające w sobotę, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczenia dla pracownika objętego zwolnieniem kolejnego dnia wolnego ani wypłacania mu dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu. Czas, na jaki udzielono zwolnienia lekarskiego, stanowi usprawiedliwioną nieobecność w pracy
i powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 130 § 3 k.p., wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Wymiar czasu pracy chorego pracownika ulega zatem obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności. Nieobecność pracownika w dniu wolnym od pracy wyznaczonym w zamian za święto przypadające w sobotę pozostaje bez wpływu na wymiar czasu pracy i nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika o kolejne osiem godzin.