06.02.2022 r.
6 min

Zmiany w przepisach dotyczących cudzoziemców

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.02.2022r.
6 min

Zmiany dotyczą przede wszystkim usprawnienia postępowań w zakresie udzielenia cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy, skrócenia okresu oczekiwania na wydanie takiego zezwolenia, rozszerzenia katalogu okoliczności, które nie powodują konieczności zmiany zezwolenia.

Cudzoziemiec starający się o uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy nie będzie już musiał posiadać zapewnionego miejsca zamieszkania oraz źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania. Zamiast tego wystarczający będzie dowód uzyskiwania co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca (art. 114 ust. 1 pkt 5 ustawy o cudzoziemcach).

W art. 119 ustawy o cudzoziemcach dodano dwie nowe okoliczności, które nie powodują konieczności zmiany zezwolenia lub uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Są to: zmiana nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków i zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia.

Zmianie uległa także treść art. 120 ustawy o cudzoziemcach stanowiącego o dopuszczalności i trybie zmiany zezwolenia na pobyt czasowy.  Zgodnie z nowym brzmieniem zezwolenie na pobyt czasowy i pracę może być w każdym czasie, na wniosek cudzoziemca, zmienione przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca, jeżeli cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę:

  1. u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, lub
  2. u innego pracodawcy użytkownika lub
  3. na innych warunkach niż określone w art. 118 ust. 1 pkt 2-5 (tj.  stanowisko, na jakim cudzoziemiec ma wykonywać pracę, najniższe wynagrodzenie, które może otrzymywać cudzoziemiec na danym stanowisku, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać pracę).

Przy zastosowaniu tego trybu zmianie nie ulega okres ważności zezwolenia zmienianego (art. 120 ust. 3 ustawy o cudzoziemcach).

Wniosek o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę będzie składany na formularzu według wzoru, który zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a do niego powinien zostać dołączony załącznik nr 1 oraz dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku. Opłata od wniosku o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy wynosi 220 zł.

Ponadto ustawodawca przewidział szczególny tryb dla uzyskiwania zezwoleń dla cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Minister właściwy opracuje specjalny wykaz takich przedsiębiorców, a wojewoda będzie zobowiązany do uwzględniania pierwszeństwa cudzoziemców mających pracować u przedsiębiorców, którzy znajdą się w tym wykazie.

Nowelizacja zakłada również zmiany dot. uzyskiwania Karty Polaka, zezwoleń na pobyt czasowy w celu połączeniem się z rodziną, oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Nowe przepisy zmieniają również terminy załatwienia spraw w zakresie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt długoterminowy rezydenta Unii Europejskiej.

W przypadku postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy termin na załatwienie sprawy będzie wynosił 60 dni (art. 112a ust. 1 ustawy o cudzoziemcach). Termin ten liczony jest w sposób szczególny, od momentu, w którym wszystkie braki formalne wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy zostały uzupełnione, a jednocześnie cudzoziemiec stawił się osobiście w urzędzie wojewódzkim celem złożenia wniosku, chyba, że w stosunku do cudzoziemca nie stosuje się wymogu osobistego stawiennictwa, jak również przedłożył wszystkie dokumenty na okoliczności uzasadniające udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, albo upłynął termin na dokonanie tego. Postępowanie odwoławcze w sprawie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy kończy się w terminie 90 dni. Jeżeli natomiast odwołanie nie spełnia wymogów formalnych to wskazany termin biegnie od dnia uzupełnienia braków.

W przypadku postępowań o udzielenie zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej termin na załatwienie sprawy wynosić będzie 6 miesięcy (art. 210 ust. 1 oraz art. 223 ustawy o cudzoziemcach).

Warto pamiętać, że mocą art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej (ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw) do postępowań prowadzonych na podstawie ustawy o cudzoziemcach, wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie nowelizacji mają zastosowanie przepisy w nowym brzmieniu dotyczące terminów załatwienia sprawy oraz uzupełnienia braków, przy czym będą one biec na nowo najwcześniej od dnia jej wejścia w życie.

Magdalena Jeziorska
radca prawny