Począwszy od dnia 1 października 2013 r. prawo do urlopu wychowawczego będzie przysługiwało, tak jak dotychczas, pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia będzie się wliczało poprzednie okresy zatrudnienia. W nowym stanie prawnym wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wychowawczego wyniesie 36 miesięcy, z tym jednak zastrzeżeniem, że urlop wychowawczy będzie możliwy do wykorzystania nie dużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Dotychczasowe przepisy kodeksu pracy dawały możliwość skorzystania z tego urlopu do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.
„Dodatkowy” urlop wychowawczy, na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczonym stopniem niepełnosprawności, również będzie przysługiwał w wymiarze 36 miesięcy i tak jak dotychczas, będzie można z niego skorzystać, niezależnie od „podstawowego” urlopu wychowawczego, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.
W ramach wymiaru 36 miesięcy urlopu wychowawczego każdemu z rodziców czy też z opiekunów dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 1 miesiąca urlopu wychowawczego, w ramach 36 miesięcy zarówno przy „podstawowym” urlopie wychowawczym, jak i „dodatkowym” urlopie wychowawczym. Prawa do tego 1 miesiąca urlopu wychowawczego rodzice/opiekunowie dziecka nie będą mogli przenieść na drugiego z rodziców/opiekunów dziecka.
Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej 1 miesiąca oznaczać będzie wykorzystanie przez rodzica/opiekuna dziecka urlopu wychowawczego w wymiarze 1 miesiąca zarezerwowanego wyłącznie dla jednego
z rodziców/opiekunów dziecka.
Jeżeli zatem jedno z rodziców zrezygnuje z przypisanego wyłącznie jemu 1 miesiąca urlopu wychowawczego, drugiemu z rodziców pozostanie prawo do wykorzystania 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Natomiast wymiar urlopu wychowawczego nie ulegnie zmianie, w sytuacji gdy:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
We wskazanych powyżej przypadkach rodzic/opiekun dziecka będzie miał prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy.
Zobacz szkolenia: