15.11.2010 r.
3 min

Zmiany w Kodeksie pracy (dotyczące urlopu ojcowskiego)

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.11.2010r.
3 min

Projekt ustawy dotychczas przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie (w dniu 28.10.2010r.), w wyniku którego został skierowany do prac komisyjnych. Zgodnie z uzasadnieniem projektowana zmiana Kodeksu pracy ma umożliwić pracownikom – ojcom adopcyjnym dziecka możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym przepisy art. 1823 Kodeksu pracy przyznają prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, będącemu zarówno ojcem biologicznym, jak i ojcem adopcyjnym dziecka, w wymiarze 1 tygodnia (w 2010r. i 2011r.), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

W praktyce pracownik – ojciec adopcyjny dziecka może nie mieć możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego, bowiem procedura sądowa związana z uzyskaniem prawomocnego postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka może być długotrwała i skończyć się po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia, czyli wieku uprawniającego do skorzystania przez ojca dziecka z urlopu ojcowskiego. Pracownik – ojciec adopcyjny dziecka starszego, tzn. powyżej 12 miesiąca życia, w obecnym stanie prawnym nie ma prawa do urlopu ojcowskiego przewidzianego w art. 1823 Kodeksu pracy.

Zdaniem twórców projektu „uprawomocnienie się postanowienia o adopcji dziecka w wieku uprawniającym do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (art. 183 § 1 Kodeksu pracy), będącego odpowiednikiem urlopu macierzyńskiego dla biologicznych rodziców dziecka – jest, z prawnego punktu widzenia, porównywalne z urodzeniem się dziecka”.

W tym stanie rzeczy projekt proponuje przyznać prawo do urlopu ojcowskiego pracownikowi – ojcu adopcyjnemu dziecka, w okresie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka – nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do 10 roku życia dziecka. Wydaje się bowiem, że ewentualne korzystanie z urlopu ojcowskiego przez pracownika – ojca adopcyjnego starszego dziecka powinno pozostawać w związku czasowym z innymi uprawnieniami pracowników – rodziców adopcyjnych (urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego), podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do pracowników – rodziców biologicznych.

Proponuje się, aby ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.