Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „zezwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku cudzoziemca, będącego obywatelem państwa określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 2, który wykonuje pracę poza zakresem działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 (praca sezonowa), jeżeli powiatowy urząd pracy przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca wpisał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, a praca jest wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu.”
Oświadczenie może być zarejestrowane dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o cudzoziemcach oraz niektóre inne ustawy, w tym ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, właśnie w zakresie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Podstawowa zmiana dotyczy wydłużenia okresu, na jaki możliwe jest powierzenie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia. Przed nowelizacją okres ten nie mógł przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Obecnie, zgodnie z treścią art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie może być dłuższy niż 24 miesiące. Co ważne w nowej regulacji nie ma już mowy o okresie rozliczeniowym.
Ponadto rozszerzony został katalog przesłanek, których łączne spełnienie pozwala na dokonanie wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. Oprócz dotychczasowych trzech dotyczących obywatelstwa cudzoziemca, rodzaju powierzanej pracy (innej niż sezonowa) oraz dopuszczalnego okresu, na który można powierzyć wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia nowelizacja dodała jeszcze dwie nowe. Brzmią one następująco:
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia, oraz
- wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Kolejną istotną zmianą obowiązującą od 29 stycznia 2022 roku jest wydłużenie terminu na powiadomienie powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca. Wcześniej podmiot powierzający musiał spełnić ten obowiązek informacyjny najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. Teraz ma na to 7 dni od dnia rozpoczęcia przez cudzoziemca pracy. Termin na powiadomienie o niepodjęciu pracy pozostał taki sam i wynosi 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń (art. 88z ust. 13 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Pozostałe zasady dotyczące wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń pozostają bez zmian.
Magdalena Jeziorska
radca prawny