10.04.2009 r.
3 min

Zmiana warunków pracy, która nie wymaga stosowania wypowiedzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.04.2009r.
3 min

Pracodawca może bowiem powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, o ile uzasadniają to potrzeby pracodawcy. Nie wymaga to z jego strony ani wypowiedzenia warunków umowy ani też porozumienia zmieniającego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każdy element warunków zatrudnienia możemy zmienić korzystając z przedstawionej powyżej możliwości. Na przykład niedopuszczalna będzie modyfikacja stosunku pracy dotycząca miejsce wykonywania pracy dokonana we wskazanym trybie. Nie obniżymy w ten sposób również wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika. Dopiero po przekroczeniu dopuszczalnego 3-miesięcznego limitu pracodawca byłby zmuszony do zachowania określonych procedur wiążących się ze zmianą warunków pracy i płacy.

Należy również pamiętać, że pracodawca nie ma możliwości przedłużenia w/w okresu, nawet za zgodą pracownika. Jedynym rozwiązaniem dającym możliwość swego rodzaju przedłużenia tego 3-miesięcznego okresu jest powierzenie pracownikowi innej pracy na przełomie roku kalendarzowego.

W związku z tym, że określony przez ustawodawcę okres odnosi się do roku kalendarzowego, można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie na przykład na październik, listopad, grudzień danego roku kalendarzowego, a następnie na styczeń, luty, marzec następnego roku kalendarzowego. W ten sposób pracownik będzie mógł wykonywać inną pracę niż określona w umowie bez zmiany warunków umowy przez okres 6 miesięcy.

Kolejny problem, który rodzi pytanie czy zmieniać pracownikowi warunki umowy jest zmiana zakresu czynności powierzonych pracownikowi do wykonania. Odpowiedź znajdujemy w orzecznictwie. Sąd Najwyższy przyjął, że zmiana przez pracodawcę zakresu czynności pracownika nie stanowi co do zasady istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.

W związku z powyższym należy przyjąć, że mało istotna zmiana warunków pracy czy płacy wiążę się z uprawnieniami pracodawcy do wydawania poleceń pracownikowi. Zakres obowiązków nie musi bowiem zostać przedstawiony pracownikowi na piśmie, jak również nie musi stanowić składnika umowy o pracę. Może wynikać ze zwyczaju, z charakteru wykonywanej pracy czy pełnionej funkcji, a nawet z ustnego polecenia pracodawcy.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą aktualną propozycją szkoleniową >>