Należy zwrócić uwagę, że obowiązek zmiany umów o pracę dotyczy także tych przypadków, gdy kwota wynagrodzenia była wyższa niż minimalne wynagrodzenie w 2018 roku, czyli 2 100 złotych, jednak nadal niższa niż 2 250 złotych.
Konieczność zmiany umowy o pracę nie zaistnieje natomiast, jeżeli w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia określono słownie jako „wynagrodzenie odpowiadające wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę”. Zatem pracodawca nie musi zmieniać treści umowy o pracę, jeżeli w umowie o pracę nie widnieje kwota wynagrodzenia pracownika. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że, niezależenie od wprowadzenia zmian do umów o pracę, wiąże ich nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia z mocy prawa. Wobec tego zobowiązani są do wypłaty wynagrodzenia odpowiadającego co najmniej kwocie 2 250 złotych brutto, nawet jeśli istnieją mniej korzystne postanowienia umowy o pracę w tym zakresie.
W związku ze zmianą wynagrodzenia minimalnego podwyższeniu ulegną również inne świadczenia, których wartość jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia przysługującego pracownikowi otrzymującemu wynagrodzenie w wartości minimalnej (np. dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas choroby itp.).
Z początkiem roku zmianie uległa również wysokość minimalnej stawki godzinowej, mającej zastosowanie do niektórych umów cywilnoprawnych. W 2019 roku wynosić będzie 14,70 złotych brutto. Powyżej opisane obowiązki ciążące na pracodawcach, a dotyczące wprowadzenia zmian w obowiązujących umowach oraz wypłacania wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnej, będą miały również odpowiednie zastosowanie do zleceniodawców.