05.09.2017 r.
5 min

Zmiana przepisów o zasadach wydawania świadectw pracy w przypadku uwzględnienia przez sąd powództwa pracownika lub zawarcia ugody mających wpływy na treść świadectwa pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.09.2017r.
5 min

Termin na wydanie świadectwa pracy w razie uwzględnienia powództwa pracownika mającego wpływy na treść świadectwa pracy

Z dotychczasowego brzmienia § 7 ust. 2 rozporządzenia wynikało, iż pracodawca obowiązany jest wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o uwzględnieniu powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy.

Termin 3 dni ustawodawca zastrzegł również w § 7 ust. 3 rozporządzenia dla realizacji przez pracodawcę, wynikającego z żądania pracownika, obowiązku uzupełnienia treści wydanego uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Na mocy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2017 r., poz. 1044), zwanego dalej rozporządzeniem nowelizującym, terminy wskazane w § 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia zostały wydłużone z 3 do 7 dni.

Rzeczoną zmianę ocenić należy pozytywnie. Bardziej realne stało się bowiem uczynienie zadość w zastrzeżonym terminie obowiązkom wynikającym z § 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia.

Zawarcie ugody a wydanie świadectwa pracy

Na mocy rozporządzenia nowelizującego do § 7 rozporządzenia został dodany ustęp 4a w następującym brzmieniu: w razie zawarcia ugody skutkującej koniecznością wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd.

Ustawodawca nie wskazał w treści przepisu przedmiotu postępowania, w związku z którym została zawarta ugoda. Ograniczył się do sformułowania „w razie zawarcia ugody skutkującej koniecznością wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy”. Oznacza to, iż obowiązek statuowany w rzeczonym przepisie powstaje w każdym przypadku zawarcia ugody, bez względy na przedmiot sporu, jeżeli z ugody wynika powinność wydania nowego świadectwa pracy.

§ 7 ust. 4a rozporządzenia ma zastosowanie, zarówno gdy strony zawarły ugodę pozasądową, jak i sądową. Wskazuje na to użyty przez ustawodawcę w treści przepisu zwrot „od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd”. W ten sposób ustawodawca nie ograniczył możliwości zastosowania przepisu tylko do ugody sądowej.

Przesłanie świadectwa pracy za pośrednictwem operatora pocztowego

Ustawodawca, mając na względzie okoliczność, iż w pewnych przypadkach wydanie świadectwa pracy w terminach wskazanych w § 7 ust. 1 – 4a rozporządzenia nie jest możliwe, wprowadził możliwość przesłania świadectwa pracy za pośrednictwem operatora pocztowego. Stosownie bowiem do dyspozycji nowo dodanego § 7 ust. 4b rozporządzenia, jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy pracownikowi w terminie określonym w ust. 1-4a nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo doręcza je w inny sposób.

Z cytowanego przepisu wynika, iż przesłankę przesłania świadectwa pracy za pośrednictwem operatora pocztowego stanowi niemożność wydania w terminie nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy pracownikowi, która ma swoje źródło w okolicznościach obiektywnych Chodzi o zatem sytuacje, w których w terminach wskazanych w § 7 ust. 1-4a rozporządzenia nie jest możliwe wydanie nowego lub uzupełnionego świadectwa pracy z przyczyn niezależnych od pracodawcy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]