29.06.2015 r.
3 min

Zmiana formy organizacyjno-prawnej spółki nie jest przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 23 ze znaczkiem 1 kodeksu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.06.2015r.
3 min

Przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową kapitałową spółkę prawa handlowego (np. w spółkę z ograniczona odpowiedzialnością lub w spółkę akcyjną) w trybie art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) nie stanowi przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 kodeksu pracy (dalej: KP). Analogicznie przedstawia się sprawa przekształcenia spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego (np. spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), czy też dowolnej spółki prawa handlowego w inna spółkę prawa handlowego.

Powstająca w tym trybie spółka nie jest innym (nowym) pracodawcą w stosunku do dotychczasowego pracodawcy lecz dokładnie tym samym pracodawcą, który kontynuuje działalność w zmienionej formie organizacyjno-prawnej.

W konsekwencji, w tego typu sytuacjach nie stosuje się procedury zawiadamiania pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, o której mowa w art. 231 § 3 kodeksu pracy. Tym samym, pracownikom nie przysługuje również prawo rozwiązania umowy o pracę w trybie przewidzianym w art. 231 § 4 kodeksu pracy, czyli bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem.

Tożsamość podmiotowa przekształcanego pracodawcy sprawia, że zawarte umowy o pracę obowiązują nadal w swym dotychczasowym brzmieniu. Przy czym w sytuacji, gdy na skutek przekształcenia zmianie uległa firma (tzn. nazwa, pod którą pracodawca prowadzi swe przedsiębiorstwo) bądź dodatkowe określenie wskazujące formę organizacyjno-prawną (co w praktyce stanowić będzie regułę) względy natury formalnej wymagałyby dokonania korekty części nagłówkowej obowiązujących umów o pracę określających osobę pracodawcy. Korektę taką najprościej wprowadzić w formie aneksu do umowy o pracę (porozumienie zmieniające).  

W niektórych przypadkach zmiany formy organizacyjno-prawnej spółki będą wymagały zastosowania procedur pokreślonych w art. 231 kodeksu pracy, z uwagi na wykreowanie nowego podmiotu (pracodawcy). Przykładem tego typu sytuacji jest podział spółki lub łączenie się spółek.

 

""