10.04.2012 r.
4 min

Zgoda pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.04.2012r.
4 min

Odmienny charakter mają uprawnienia pracownika do udzielenia mu urlopu szkoleniowego oraz zwolnienia z części bądź całości dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania). Przyznanie pracownikowi tych uprawnień jest uwarunkowane podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W tej sytuacji np. wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych zobowiązuje pracodawcę do udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego (o ile w świetle brzmienia art. 1032 § 1 Kodeksu pracy forma podnoszenia kwalifikacji, którą zaakceptował pracodawca uprawniania pracownika do takiego urlopu). Pracownik nie nabędzie natomiast uprawnień przysługujących z mocy samego prawa tj. zwolnienia z części bądź całości dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia ani do urlopu szkoleniowego, jak również uprawnień przyznawanych umownie (pokrycie opłat za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie), jeśli będzie się kształcił bez zgody ze strony podmiotu zatrudniającego.

Uzyskanie przez pracownika szczególnych uprawnień w tym zakresie zależy od tego, czy podnoszenie kwalifikacji odbywa się za zgodą pracodawcy lub w wyniku jego skierowania, czy też dokształcanie pracownik realizuje bez jego zgody. Pełny zakres uprawnień przysługuje pracownikowi wyłącznie w przypadku dokształcania zaakceptowanego przez pracodawcę. Podnoszenie kwalifikacji bez zgody pracodawcy teoretycznie jest obojętne z punktu widzenia obowiązków pracodawcy, gdyż w tym zakresie pracownikowi może być przyznane wyłącznie zwolnienie z części bądź całości dnia pracy, ale bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny, przy czym przyznanie któregokolwiek z wymienionych uprawnień uwarunkowane jest porozumieniem pracodawcy i pracownika. Choć przepis o tym nie wspomina kształcenie się pracownika jest również bardzo często występującym w praktyce motywem zmodyfikowania na wniosek pracownika jest rozkładu czasu pracy (wprowadzenia w odniesieniu do pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy w oparciu o art. 142 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie umożliwia w szczególności zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia w określonej wysokości, w odróżnieniu od udzielenia pracownikowi zwolnienia bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlopu bezpłatnego, które zawsze pomniejszają wynagrodzenie pracownika, gdy w danym miesiącu wystąpi takie zdarzenie.

W praktyce mogą jednak wystąpić sytuacje sporne, które dotyczyć będą sporu co do faktu wyrażenia przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika. Przepisy nie wspominają o wymogu pisemnej i wyraźnej zgody pracodawcy na dokształcanie się pracownika. Zgoda może zostać wyrażona w każdej formie byleby była zrozumiała dla stron. Zatem oprócz formy pisemnej pojawia się obszar dla zgody wyrażonej w formie ustnej bądź nawet dorozumianej.

W praktyce możliwe jest wystąpienie sytuacji spornych, gdy na przykład pracownik podnoszący w kwalifikacje uczestnicząc w zajęciach na studiach, jednocześnie sporadycznie prosi pracodawcę o drobne zwolnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji, które pracodawca akceptuje nie pomniejszając wynagrodzenia pracownika. Problem pojawi się w tej sytuacji, gdy pracownik wystąpi z roszczeniem o udzielenie zwolnienia od pracy w większym rozmiarze lub nawet urlopu szkoleniowego. Ciężar dowodu zgody pracodawcy w razie sporu (przy braku formy pisemnej) spoczywa na pracowniku, ale pracownik może przecież wywodzić również zgodę dorozumianą. Czy regularne udzielanie zwolnień od pracy z zachowaniem przez pracownika prawa do wynagrodzenia nie wskazuje, że pracodawca uprzednio zaakceptował podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych? W takim stanie prawnym zrozumiała jest więc ostrożność niektórych pracodawców, którzy powziąwszy wiedzę o podnoszeniu przez pracowników kwalifikacji zawodowych oczekują od pracownika deklaracji, iż pracownik ma świadomość podnoszenia kwalifikacji bez zgody pracodawcy.

Aktualna Promocja: