06.10.2017 r.
7 min

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca – część 1

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.10.2017r.
7 min

Prace, do wykonywania których niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową będzie przeznaczone dla obywateli wszystkich państw spoza Unii Europejskiej. Na jego podstawie cudzoziemiec będzie uprawniony do wykonywania prac określonych w art. 88 ust. 2 ustawy. Stanowi on, iż zezwolenie na pracę sezonową, o którym mowa w art. 88n–88y, jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę w zakresie działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (praca sezonowa).

Z dyspozycji cytowanego przepisu wynika, iż zezwolenie na pracę sezonową ma być wymagane do wykonywania prac w zakresie rodzajów działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 ustawy. Przepis ten upoważnia ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw turystyki do określenia, w drodze rozporządzenia, podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową. Wydając rozporządzenie minister powinien uwzględnić wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się wydarzenia lub typy wydarzeń podlegające uwarunkowaniom sezonowym we wskazanych podklasach działalności.

Jedynie praca w wyznaczonych w rozporządzeniu podklasach będzie mogła zostać objęta zezwoleniem na pracę sezonową. Pozwoli to na ograniczenie zakresu stosowania zezwolenia na prace sezonową do określonych rodzajów prac.

Podstawę świadczenia pracy sezonowej winna stanowić umowa zawarta przez cudzoziemca z podmiotem powierzającym wykonanie pracy cudzoziemcowi. Powinien on mieć siedzibę, miejsce zamieszkania albo oddział na terytorium RP bądź na terytorium RP winien znajdować się zakład lub inna forma zorganizowanej działalności tego podmiotu.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową ma być wydawane na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Poza informacjami wskazywanymi we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę, o którym mowa w art. 88a ust. 1aa ustawy, wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową powinien zawierać:

  1. datę wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen oraz dane dotyczące pobytu cudzoziemca na terytorium RP w dniu złożenia wniosku, w tym podstawy prawnej;
  2. informację, czy cudzoziemiec, którego dotyczy wniosek, wykonywał pracę na rzecz wnioskodawcy w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku na podstawie zezwolenia na pracę sezonową;
  3. oświadczenie, że według wiedzy podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemiec zapewnia sobie zakwaterowanie we własnym zakresie, albo oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zapewnieniu cudzoziemcowi zakwaterowania;
  4. informacje dotyczące przewidywanego płatnego urlopu przysługującego cudzoziemcowi.

Organ właściwy do wydania zezwolenia na pracę sezonową

Do wydawania zezwolenia na pracę sezonową uprawniony będzie starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi (art. 88n ust. 1 ustawy).

W przypadku zmiany właściwości starosty ze względu na zmianę siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, starosta właściwy do prowadzenia postępowania w sprawie wydania decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową zostanie ustalony na podstawie stanu istniejącego w dniu złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia (art. 88n ust. 2 ustawy).

Wydanie zezwolenia na pracę sezonową

Z dyspozycji art. 88o ust. 1 ustawy wynika, iż zezwolenie na pracę sezonową zostanie wydane, jeżeli zostaną łącznie spełnione dwa warunki. Pierwszy dotyczy wysokości wynagrodzenia cudzoziemca określonej w umowie z cudzoziemcem. Nie może być ona niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku. Drugim warunkiem wydania zezwolenia jest dołączenie przez wnioskodawcę do wniosku informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Informacja będzie wydawana w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub w oparciu o negatywny wynik rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzonej z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich oraz cudzoziemców.

Nie będzie konieczności przedstawienia informacji od starosty w przypadku powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi będącemu obywatelem państwa określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy (art. 88o ust. 2 ustawy). Przepis ten nakłada na ministra właściwego do spraw pracy powinność określenia w drodze rozporządzenia m.in. państw, dla których obywateli wydaje się zezwolenie na pracę sezonową bez względu na spełnienie warunku przedstawienia informacji starosty oraz dokonuje się wpisu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej na podstawie art. 88q ustawy.

Treść zezwolenia na pracę sezonową

Zezwolenie na pracę sezonową ma być wydawane dla określonego cudzoziemca. Powinno ono określać:

  • podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • najniższe wynagrodzenie cudzoziemca,
  • wymiar czasu pracy albo liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu,
  • rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy,
  • okres ważności zezwolenia  (art. 88r ustawy).

W sytuacji gdy zezwolenie dotyczy pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, powinno ono również wskazywać  pracodawcę użytkownika.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]