Jak wynika z treści rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca takie zezwolenie wydaje się w następujących branżach: w rolnictwie (uprawy i hodowla zwierząt), działalności usługowej wspomagającej rolnictwo, działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, pola kempingowe i namiotowe oraz restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne, ruchome placówki gastronomiczne).
Szczegółowe warunki wydawania zezwolenia na pracę sezonową określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zgodnie z art. 88o zezwolenie na pracę sezonową wydaje się, jeżeli:
1. wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem, nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku;
2. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową informację starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy (informacja nie jest wymagana w przypadku obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy).
Zezwolenie jest wydawane na okres nieprzekraczający 9 miesięcy przez starostę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu, który powierza pracę cudzoziemcowi. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku, zawierającego informację o najniższym wynagrodzeniu cudzoziemca, wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy w tygodniu lub miesiącu, rodzaju umowy będącej podstawą wykonywania pracy oraz okresie ważności zezwolenia. Wniosek taki składa się we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
Co ważne, na podstawie udzielonego zezwolenia cudzoziemiec może wykonywać każdą pracę sezonową, a nie tylko tę wskazaną w zezwoleniu.
Starosta może odmówić wydania zezwolenia, jeżeli podmiot o nie wnioskujący nie spełni wymogów proceduralnych albo był karany w związku z zatrudnianiem cudzoziemców. Zezwolenie nie zostanie wydane również wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, iż zezwolenie może zostać wydane niezgodnie z jego celem lub uzyskane zostało dla pozoru. W wypadku uzyskania decyzji odmownej, podmiot wnioskujący może odwołać się do organu drugiej instancji, jakim jest w tym przypadku minister właściwy do spraw pracy.
Warto zwrócić uwagę, że procedura wydania zezwolenia różni się w zależności od tego, czy cudzoziemiec znajduje się legalnie na terytorium RP, czy dopiero będzie ubiegał się o wjazd do Polski w celu wykonywania pracy sezonowej. Jeżeli cudzoziemiec wskazany we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową będzie ubiegał się o wydanie wizy lub zamierza wjechać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach ruchu bezwizowego, a podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi spełnia warunki leżące u podstaw wydania zezwolenia na pracę sezonową i nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania zezwolenia na pracę sezonową, właściwy starosta:
1. wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej;
2. wydaje podmiotowi powierzającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie, o którym mowa powyżej (art. 88p ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje się po wjeździe cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przedstawił właściwemu staroście:
1. kopię ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dotyczy cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie innego dokumentu niż wiza wydana w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego bez związku z wnioskiem wpisanym do ewidencji, o której mowa w art. 88p ust. 1 pkt 1, pracę tego cudzoziemca na warunkach określonych we wniosku uważa się za legalną od dnia złożenia wniosku, który nie zawiera braków formalnych, do dnia doręczenia decyzji starosty w sprawie zezwolenia na pracę sezonową, nie dłużej jednak niż przez okres 30 dni. (art. 88pa ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Wydanie nowego zezwolenia na pracę sezonową nie jest wymagane, jeżeli (art. 88s ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy):
1. nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
2. nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
3. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej lub umowę o pomocy przy zbiorach w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników zamiast innej umowy cywilnoprawnej;
3a. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę inną niż wskazana w zezwoleniu na pracę sezonową umowa o pomocy przy zbiorach w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
4. podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową powierzył mu pracę innego rodzaju niż praca sezonowa na okresy nie dłuższe niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:
- cudzoziemiec jest obywatelem Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy;
- cudzoziemiec otrzymuje wynagrodzenie nie niższe niż określone w posiadanym zezwoleniu na pracę sezonową;
- cudzoziemiec nie wykonuje pracy w charakterze pracownika tymczasowego.