Zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz. U. Nr 58, poz. 290 ze zm.) organ rentowy po ustaleniu, że łączna kwota dochodu emeryta lub rencisty przewyższyła w danym roku kalendarzowym kwotę graniczną dochodu o kwotę niższą niż kwota nienależnie pobranych świadczeń, informuje emeryta (rencistę) o możliwości uniknięcia zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń w razie przekazania na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego kwoty równej kwocie tego przekroczenia, pomniejszonej o kwotę pobranej zaliczki na podatek dochodowy i wyznacza termin jej zwrotu.
Jeżeli emeryt (rencista) nie dokonał wpłaty, o której mowa wyżej w określonym terminie, organ rentowy dochodzi zwrotu świadczeń na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin albo w przepisach odrębnych.
W związku z powyższym świadczeniobiorca jest informowany o wysokości kwot nienależnie pobranych świadczeń:
- w przypadku nie dokonania wpłaty na FUS,
- w przypadku dokonania wpłaty na FUS.
Po terminie na dokonanie wpłaty na FUS, organ rentowy wydaje stosowną decyzję rozliczającą świadczenie, w której ustala nienależnie pobrane świadczenie na podstawie przepisów art. 103-105, art.138-140, art. 141 ust. 1-3, art. 142-144 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t.: Dz. U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 ze zm.) oraz ww. rozporządzenia.