Mogło się zdarzyć, że pracownik trafił do lekarza po przepracowanym dniu roboczym, a lekarz wystawił zaświadczenie lekarskie od dnia przeprowadzonego badania. W takim przypadku prawo do świadczenia za czas choroby będzie przysługiwało od dnia następnego. Również od kolejnego dnia pracodawca zacznie zliczać niezdolność do pracy orzeczoną w zaświadczeniu do okresu zasiłkowego. Pracownikowi za czas przepracowany przysługuje wynagrodzenie za pracę zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy.
Jeżeli jednak pracownik po przepracowaniu kilku godzin w wyniku złego samopoczucia musiał udać się do lekarza jeszcze w godzinach pracy i zaświadczenie lekarskie zostało wystawione, ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku już od dnia badania. Pomimo nieprzepracowania pełnego dnia roboczego, za godziny przepracowane zachowa on prawo do wynagrodzenia za pracę. Otrzyma on również zasiłek z tytułu niezdolności do pracy za cały dzień, bowiem zasiłki są wypłacane w stawce dziennej, a ustawodawca nie dopuszcza wypłaty zasiłku za część dnia. Dzień ten należy zaliczyć do okresu zasiłkowego.
Podstawa prawna:
Art. 12 ust.1 i art.11 ust.4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.)