Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, przypadający, co do zasady, po okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego. Zasiłek taki przysługuje za każdy dzień, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Obecnie ustawodawca nie uzależnia wysokości zasiłku od tego, czy ubezpieczony przebywa w okresie niezdolności do pracy w szpitalu, czy w domu. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast zasiłek w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku znajduje zastosowanie, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy:
- przypada w okresie ciąży;
- powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów;
- powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Jeśli we wskazanych wyżej przypadkach ubezpieczony przebywa w szpitalu to przysługuje mu zasiłek choroby w wysokości 100% podstawy wymiaru.