14.07.2014 r.
2 min

Zasady zwalniania pracownika od pracy w razie choroby niani, z którą rodzina zawarła umowę uaktywniającą, dziennego opiekuna dziecka albo w razie nieprzewidzianego zamknięcia klubu dziecięcego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.07.2014r.
2 min

W takiej sytuacji wystarczającym jest złożenie przez pracownika oświadczenia o chorobie niani lub nieoczekiwanym zamknięciu klubu dziecięcego. Pracodawca ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność pracownika z wyżej wymienionych powodów tylko w oparciu o złożone przez niego oświadczenie. Pracownik nie musi w żaden inny sposób dokumentować swojej nieobecności w pracy z tych powodów, ale może też przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, stwierdzające niezdolność do pracy niani. Pracownik zobowiązany jest jednak niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynienie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie terminu na usprawiedliwienie nieobecności w pracy może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika spoczywającego na nim w tym zakresie obowiązku albo innym zdarzeniem losowym. Jeżeli pracownik niesprawiedliwi nieobecności w pracy może się narazić na odpowiedzialność porządkową, a nawet w skrajnych przypadkach dyscyplinarne zwolnienie z pracy.