Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, zwana dalej ustawą nowelizującą, dodała do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz.1189 z późn. zm.), zwanej dalej Kartą Nauczyciela, art. 10a w następującym brzmieniu: W przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962).
Omawiany przepis ma zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela, tj. w publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego (przepis ten również został zmieniony przez ustawę nowelizującą).
Z art. 10a Karty Nauczyciela wynika, iż podstawę zatrudnienia wskazanych w nim nauczycieli winna stanowić umowa o pracę w rozumieniu Kodeksu pracy. Rzeczona zmiana ma istotne znaczenie praktyczne. Dotychczas podstawę zatrudnienia nauczycieli w przedszkolach i innych podobnych placówkach stanowiły głównie umowy cywilnoprawne. Zwrócił na to uwagę ustawodawca w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej. W jego ocenie: „Do prowadzenia zajęć w ww. przedszkolach, szkołach i placówkach nierzadko nawiązywane są z nauczycielami umowy cywilnoprawne, których istota z jednej strony nie jest dostosowana do charakteru pracy nauczyciela, z drugiej zaś ogranicza możliwość korzystania przez nauczycieli z uprawnień pracowniczych. Prowadzenie zajęć stanowiących realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego czy też prowadzenie obowiązkowych zajęć edukacyjnych w szkole wiąże się z koniecznością osobistego świadczenia przez nauczyciela umówionego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, w określonym miejscu i w określonych godzinach, w sposób ciągły, jak również niezbędne jest, aby wykonywane zadania były poddane bieżącemu nadzorowi. Charakter tej pracy przesądza zatem, że zatrudnienie ww. nauczycieli nosi cechy stosunku pracy i powinno być dokonywane na podstawie umowy o pracę.”.
Wprowadzenie do Karty Nauczyciela przepisu art. 10a pozwoli na wyeliminowanie opisanych powyżej nieprawidłowych praktyk w zatrudnieniu.