Nowe prawo zakłada, że po śmierci przedsiębiorcy zarejestrowanego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, firma będzie mogła zachować pracowników, Numer Identyfikacji Podatkowej i ciągłość rozliczeń podatkowych. Możliwe ma być też korzystanie z koncesji czy zezwoleń uzyskanych przez przedsiębiorcę, a także zawartych przez niego kontraktów handlowych.
Ustawodawca przewiduje dwie możliwości kontynuowania działalności przez zarządcę sukcesyjnego.
Jedną z nich jest złożenie wniosku o wpis do CEIDG zarządcy sukcesyjnego powołanego na podstawie nowej ustawy jeszcze za życia przedsiębiorcy. Wtedy zarząd sukcesyjny ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Drugą możliwością jest powołanie zarządcy po śmierci przedsiębiorcy przez:
- małżonka przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku lub
- spadkobiercę ustawowego przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo
- spadkobiercę testamentowego przedsiębiorcy, który przyjął spadek albo zapisobiercę windykacyjnego, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział
w przedsiębiorstwie w spadku.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego, zarządcę sukcesyjnego może powołać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku. Do powołania zarządcy sukcesyjnego w przypadku, o którym mowa wyżej, wymagana jest zgoda osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 85/100. Powołany zarządca musi zostać następnie wpisany do CEIDG. Dopiero od tego momentu może pełnić swoją funkcję.
Zarząd sukcesyjny obejmuje zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku maksymalnie przez okres 2 lat od śmierci przedsiębiorcy.
Ustawa czeka na podpis Prezydenta.