Wykonywanie umowy zlecenia może wiązać się z koniecznością zmiany miejsca pobytu przez zleceniobiorcę. W takich sytuacjach zleceniodawca decyduje się na sfinansowanie zakwaterowania, aby zleceniobiorca nie był narażony na dodatkowe koszty. Jakie skutki na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych wywołuje takie świadczenie?
W przypadku zapewnienia noclegu pracownikom ustawodawca przewidział ograniczone kwotowo zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Brakuje jednak takiej regulacji w odniesieniu do zleceniobiorców.
Z rozstrzygnięć administracji skarbowej i sądów administracyjnej wynika jednoznacznie, że wartość zakwaterowania zleceniobiorcy, finansowana przez zleceniodawcę, stanowi dla tego zleceniobiorcy przychód z działalności wykonywanej osobiście, który podlega opodatkowaniu. Przemawia za tym fakt, że omawiane świadczenie jest realizowane w interesie zleceniobiorcy, a nie zleceniodawcy.
„Świadczenia w postaci zapewnienia zleceniobiorcy zakwaterowania są świadczeniami, które mają charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności, w jakich zostały poniesione. Skoro bowiem przez okres wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca będzie zamieszkiwał w miejscu zakwaterowania zapewnionym przez Wnioskodawcę, to stwierdzić należy, że będzie on wykorzystywał to miejsce przede wszystkim dla celów osobistych (prywatnych). Ww. kwatera nie będzie bowiem służyła zleceniobiorcy jako narzędzie pracy, miejsce pracy (służące wykonaniu umowy), lecz będzie służyła osobistym celom zleceniobiorcy. Dzięki temu, że Wnioskodawca zapewni zleceniobiorcy miejsce zakwaterowania w pobliżu miejsca realizacji zlecenia, po stronie zleceniobiorcy powstanie nieodpłatne świadczenie w postaci uniknięcia wydatków, jakie musiałby ponieść w związku z wykonywaniem zlecenia w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KAS z dnia 12 lipca 2021 roku, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.389.2021.3.KF).