Pracodawca jest zobowiązany do refundacji zakupu okularów korygujących wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych. Po wejściu w życie rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe istnieje podstawa prawna również dofinansowania do zakupu soczewek kontaktowych.
Pracodawca jest zobowiązany do sfinansowania zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, jeśli pracownik spędza co najmniej połowę swojego czasu pracy przed monitorem ekranowym i z zaleceń lekarskich, będących efektem badań okulistycznych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wynika konieczność korzystania z korekcji wzroku (§ 8 ust. 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 roku Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).
Przed datą wejścia w życie omawianego rozporządzenia, czyli przed 17 listopada 2023 roku, zazwyczaj pracodawca i tak dofinansowywał zakup szkieł kontaktowych na podobnych zasadach jak zakup okularów. Działo się tak, ponieważ w określonych warunkach soczewki kontaktowe spełniają ten sam cel co okulary korekcyjne, a ponadto istnieją okoliczności, kiedy do korekcji wzroku nie należy stosować okularów, a właśnie soczewki. Trzeba pamiętać, że wcześniej szkła kontaktowe nie były wprost wskazane w przywołanym wyżej przepisie, a tym samym nie istniała w polskich przepisach jednoznaczna podstawa prawna do takiego działania.
Nadal problematyczne może okazać się określenie wysokości refundowanej kwoty. Co do zasady kwota zwracana pracownikowi powinna umożliwiać zakup okularów/soczewek kontaktowych. O ile jednak te same okulary mogą być używane przez dłuższy czas to soczewki kontaktowe muszą być wymieniane według zaleceń (codziennie, co tydzień lub co dwa tygodnie, co miesiąc, itp.).