Odpowiedzialność wekslowa jest coraz powszechniejszym sposobem zabezpieczenia się pracodawcy na wypadek wyrządzenia przez pracownika szkody w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. W przypadku dochodzenia od pracownika odszkodowania pracodawca w takiej sytuacji dochodzić będzie należności z weksla, a nie odszkodowania opartego na przepisach prawa. Dochodzenie roszczeń z weksla zmienia co do zasady rozkład ciężaru dowodu w razie sporu na zdecydowanie korzystniejszy dla pracodawcy, a w konsekwencji prowadzi do utrudnienia pozycji procesowej pracownika.
Odnosząc się do kwestii postawionej w pytaniu trudno na gruncie przepisów kodeksu pracy znaleźć podstawę do uznania, że stosowanie odpowiedzialności wekslowej pracownika w prawie pracy jest niedozwolone. W orzecznictwie Sądu Najwyższego również jest prezentowana dość konsekwentna linia orzecznicza, zgodnie z którą za dopuszczalne należy uznać zabezpieczenie ewentualnych i przyszłych roszczeń pracodawcy związanych z odpowiedzialnością pracownika za powierzone mienie w postaci weksla in blanco.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1981r. (sygn. akt IV PRN 6/81), zgodnie z którym przepisy kodeksu pracy nie wyłączają możliwości zabezpieczenia wekslowego roszczeń pracodawcy przeciwko pracownikowi o wynagrodzenie szkody w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się i realizacji tych roszczeń w drodze postępowania nakazowego. W tym stanie rzeczy trudno uznać, aby działanie pracodawcy polegające na wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń na wypadek wyrządzenia przez pracownika szkody w mieniu powierzony w postaci weksla stanowiło naruszenie przepisów prawa pracy.