27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / ZUS
29.09.2023 r.
2 min

Za kogo płatnik nie musi opłacać składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
29.09.2023r.
2 min

Składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się za osobę zatrudnioną, która jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i ubezpieczeniami rentowymi, czyli:

  • pracującą na podstawie umowy o pracę,
  • pracującą na podstawie umowy o pracę nakładczą,
  • pracującą na podstawie umowy zlecenia lub równorzędnej,
  • wykonującą pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub innej spółdzielni, która zajmuje się produkcją rolną.

Płatnik nie opłaca składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione kobiety, które ukończyły 55 lat oraz mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat (od miesiąca następnego po miesiącu, w którym osoba ukończyła lata lub od miesiąca urodzin, jeżeli osoba urodziła się pierwszego dnia miesiąca).

Wyłączenie z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przysługuje także w przypadku powrotu pracownika z udzielonego przez przedsiębiorcę urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Należy jednak pamiętać, że to zwolnienie z opłacania składek przysługuje wyłącznie w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przez okres pierwszych 36 miesięcy począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik wrócił z danego urlopu.

Obowiązek składkowy w omawianym zakresie nie dotyczy płatnika również w okresie 12 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca po zawarciu umowy o pracę w stosunku do pracowników, którzy mają ukończone 50 lat i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji osób bezrobotnych powiatowego urzędu pracy oraz skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorca nie powinien naliczać także w przypadku ubezpieczonych dobrowolnie podlegającym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, bowiem przepis narzuca obowiązek składkowy wyłącznie w przypadku obowiązkowego podlegania tym ubezpieczeniom.