Przepisy nie zabraniają wykonywania umowy zlecenia podczas korzystania z urlopu macierzyńskiego. Co więcej, można taką umowę wykonywać na rzecz własnego pracodawcy, u którego korzysta się z urlopu macierzyńskiego. Płatnik musi w takiej sytuacji prawidłowo wywiązać się z ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Jeśli umowa cywilnoprawna zostanie zawarta w trakcie udzielonego urlopu macierzyńskiego, to dojdzie do zbiegu tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Obowiązkowym tytułem pozostanie zasiłek macierzyński, natomiast umowa zlecenia będzie dobrowolnym tytułem do ubezpieczeń. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy umowa zostanie zawarta z własnym, czy z obcym płatnikiem. Z tytułu umowy zlecenia obowiązkowa pozostanie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Wobec tego konieczne będzie dokonanie zgłoszenia zawartej umowy zlecenia na dokumencie ZUS ZZA z kodem 0411.
Jak wynika z powyższego, zawarcie umowy zlecenia w trakcie urlopu macierzyńskiego z własnym pracownikiem zostało przez ustawodawcę ukształtowane odmiennie na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych niż w przypadku zawarcia takiej umowy w innym okresie. Co do zasady bowiem umowa cywilnoprawna wykonywana na rzecz własnego pracodawcy jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń (także w zakresie ubezpieczenia chorobowego). Przychody ze stosunku pracy oraz umowy cywilnoprawnej są wykazywane łącznie w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem ubezpieczenia, a składki naliczone na zasadach przewidzianych dla pracowników.