Dofinansowanie do zakupu okularów korygujących wzrok przysługuje pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania. Pracodawca nie może odmówić wypłaty takiego świadczenia.
Powyższe wynika z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pod pojęciem pracownika należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 powyżej wskazanego rozporządzenia). Prowadzi to do wniosku, iż okulary korekcyjne i szkła kontaktowe należą się każdemu pracownikowi, bez względu na rodzaj umowy o pracę i czas jej trwania, jeżeli zachodzą przesłanki wskazane w § 8 ust. 2 wyżej wskazanego rozporządzenia. Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca odnosi się do standardowego dobowego wymiaru czasu pracy, który zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy wynosi 8 godzin. Co więcej, ma to być czas faktycznie przepracowany przez pracownika przy komputerze, a nie czas pracy przy komputerze ustalony przez pracodawcę.
Co do zasady, pracodawca powinien refundować okulary lub soczewki korygujące wzrok pracownika tak często, jak zleci to lekarz medycyny pracy. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, w przypadku pracy przy monitorze ekranowym badania profilaktyczne przeprowadza się minimum co cztery lata. Niezależnie od tego, lekarz medycyny pracy może uznać, iż w przypadku konkretnego pracownika konieczne jest przeprowadzenie takich badań częściej. Może się również zdarzyć, że pracownik poprosi pracodawcę o skierowanie na badania, kiedy sam uzna, że jego wzrok się pogorszył. Taką sytuację należy traktować jako zmianę jego stanu zdrowia, uzasadniającą konieczność wcześniejszego niż wynikałoby to z obowiązującego zaświadczenia lekarskiego, przeprowadzenia badania.
W każdym przypadku wynik badania okulistycznego wskazujący na konieczność stosowania lub wymiany okularów obliguje pracodawcę do zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok. Na tej podstawie pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy refundacji kosztów zakupu właściwych okularów za każdym razem, gdy lekarz medycyny pracy uzna, że konieczne jest ich stosowanie lub wymiana szkieł. Warto zwrócić uwagę, że zasada ta nie musi odnosić się w każdym wypadku także do wymiany oprawek, o czym pracownik powinien zostać poinformowany.