Omawiane limity ustala się w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, ogłaszanego przez Prezesa GUS. Emerytowi, który zarobi maksymalnie do 70% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, nie zostanie obniżona wysokość przysługującego mu świadczenia. W razie, gdy jego zarobki przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia, to po przekroczeniu tego progu jego świadczenie będzie zmniejszane. Dopiero gdy zarobi 130% przeciętnego wynagrodzenia, wypłata świadczenia zostanie zawieszona.
Przeciętne wynagrodzenie za IV kwartał 2022 roku wynosi 6733,49 zł.
Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty od 1 marca 2023 roku wynoszą odpowiednio:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 roku, czyli 4713,50 zł;
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 roku, czyli 8753,60 zł.
Wskazane limity dotyczą wyłącznie emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i rencistów. Wyjątek od tej zasady dotyczy tych emerytów, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2022 roku wynosi 1338,44 złotych brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana bez dopłaty (bez kwoty podwyższenia). Dodatkowo podmioty pobierające rentę inwalidy wojennego i rentę rodzinną po tym inwalidzie, albo rentę inwalidy wojskowego, jeśli niezdolność do pracy powstała w związku z tą służbą lub rentę rodzinną po tym inwalidzie (gdy jego śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową) również nie muszą weryfikować, czy ich zarobki przekraczają określone limity. Podobnie bez ograniczeń może dorabiać osoba, która pobiera rentę rodzinną kwotowo korzystniejszą od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.