14.06.2010 r.
5 min

Wywiad: „Nigdy za dużo nauki”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.06.2010r.
5 min

Redakcja: Czy mogłaby Pani powiedzieć kilka słów o firmie, którą Pani reprezentuje?

Magdalena Zielińska: Vadain International Sp. z o.o., jako jedna z córek holenderskiego holdingu prowadzi swą działalność w Polsce od 1994 roku. Firma zajmuje się produkcją oraz sprzedażą zasłon, rolet, firan – szeroko pojętym wyposażeniem wnętrz w sferze tkanin.
 
R: Jakie stanowisko Pani zajmuje?

MZ: Pełnię funkcję kierownika działu personalnego.

R: Czy Pani obowiązki wiążą się tylko z obszarem kadr i płac, czy zajmuje się Pani również „miękką” stroną zarządzania zasobami ludzkimi?

MZ: Obie sfery leżą w moich kompetencjach.

R: Która z nich przynosi więcej wyzwań na co dzień?

MZ: Trudno powiedzieć. Wiadomo, że w przypadku kadr i płac należy nieustannie śledzić zmiany w przepisach. Z drugiej strony ten „miękki” obszar również wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy i wiąże się często z wyjątkowo dużymi projektami na przykład przeprowadzeniem oceny pracowniczej.

R: Który z obszarów kadr i płac wydaje się Pani najtrudniejszy?

MZ: Myślę, że wyjątkowo skomplikowanym i wymagającym dużo nakładów pracy zagadnieniem jest kwestia czasu pracy. Za tym idzie również problem rozliczania godzin nadliczbowych i oczywiście wynagrodzenia za pracę. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że zdecydowanie najwięcej problemów w codziennej pracy sprawiają różnice w interpretacjach przepisów prawa pracy.
 
R: W jaki sposób uzupełnia Pani wiedzę z obszaru kadr i płac?

MZ: Korzystam z portalu Infor Lex, śledzę aktualności w Internecie i kiedy zaistnieje potrzeba, uczestniczę w szkoleniu.

R: Jaki czynnik Pani zdaniem decyduje o tym, że ktoś jest dobrym specjalistą w obszarze kadr i płac?

MZ: Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy może zajmować się zagadnieniami kadrowymi. Należy dysponować pewnymi predyspozycjami między innymi ze względu na tak delikatne sprawy, jak choćby ochrona danych osobowych. W końcu nie każdy potrafi zachować kluczową w tej pracy dyskrecję. Oczywiście specjalista w tej dziedzinie musi posiadać wiedzę…. najlepiej praktyczną, którą nieustannie trzeba poszerzać. Poza tym, musi to być osoba, która jest otwarta na zmiany i oczywiście dokształcanie się. Bardzo ważnym aspektem jest również umiejętność rozmawiania z ludźmi. Myślę więc, że specjalista w obszarze kadr i płac powinien łączyć cechy osoby posiadającej fachową wiedzę z cechami osoby, która po prostu lubi ludzi.

R: Ostatnio uczestniczyła Pani w szkoleniu z zakresu podróży służbowych. Czy jest Pani zadowolona z tych zajęć?

MZ: Jak najbardziej – zdobyłam wiele informacji, także materiały szkoleniowe okazały się pomocne. W najbliższym czasie wybieram się na organizowane przez Państwa warsztaty z wynagrodzeń.

R: Chciałabym jeszcze wrócić na moment do szkolenia z podróży służbowych i zapytać o to, jakie zagadnienia sprawiały uczestnikom najwięcej problemów.

MZ: W moim odczuciu wiele czasu poświęcono temu, jak określić miejsce pracy w przypadku podróży służbowej. Prowadzący wyjaśniał różnice między podrożą służbową, a oddelegowaniem oraz budzącą ostatnio wiele kontrowersji sprawę wypłaty diet z tytułu podróży służbowej. Omawialiśmy również specyfikę różnych stanowisk pracy np. kierowcy i przedstawiciela handlowego.

R: Na koniec chciałam zapytać o Pani oczekiwania względem warsztatów z wynagrodzeń?

MZ: Myślę, że najbardziej interesuje mnie kwestia ekwiwalentu oraz wynagrodzenia urlopowego, ponieważ w tym zakresie nie tak dawno doszło do zmian. Nie oznacza to jednak, że pozostałe zagadnienia mnie nie interesują. Wychodzę z założenia, że nigdy za dużo nauki.

R: Dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że najbliższe szkolenie spełni Pani oczekiwania.

MZ: Dziękuję.