09.11.2016 r.
4 min

Wysokość zasiłku macierzyńskiego dla rodziców równolegle korzystających z urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.11.2016r.
4 min

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.372), zwanej dalej ustawą zasiłkową, miesięczny zasiłek macierzyński za okres udzielonego zgodnie z przepisami Kodeksu pracy urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru. W takiej samej wysokości przysługuje zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego przypadającego w okresie:

  • do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęciu jednego dziecka na wychowanie,
  • do 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie lub przyjęciu na wychowanie dwojga lub więcej dzieci równocześnie,
  • do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, na które przysługuje minimalny wymiar zasiłku macierzyńskiego – 9 tygodni.

Za pozostały okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Zgodnie z art. 31 ust.3 ustawy zasiłkowej w przypadku, gdy osoba ubezpieczona zawnioskuje o wszystkie kolejno po sobie następujące urlopy w jednym wniosku, złożonym w ciągu 21 po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie, zasiłek macierzyński za cały okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego będzie jej przysługiwał w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Zmiany w Kodeksie pracy obowiązujące od 2 stycznia 2016 r., wprowadzone ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268) umożliwiły między innymi korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez obojga rodziców dziecka jednocześnie już od pierwszego dnia udzielonego urlopu. W związku z tym powstaje pytanie w jakiej wysokości będzie przysługiwał zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, gdy rodzice dziecka oboje rozpoczną korzystanie z tego urlopu tym samym czasie?

W przypadku złożenia w ustawowym terminie wniosku o pełny wymiar wszystkich urlopów łącznie, rodzice dziecka korzystający jednocześnie z urlopu rodzicielskiego otrzymają zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.

W przypadku wnioskowania o 100% zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego odpowiednio do 6, 8 lub 3 tygodni oraz 60% zasiłek macierzyński za pozostały okres urlopu rodzicielskiego, wysokość zasiłku macierzyńskiego dla rodziców, którzy w tym samym czasie złożą wniosek o urlop rodzicielski będzie uzależniona od tego czy rodzice dziecka rozpoczną korzystanie z tego urlopu w tym samym dniu, czy w różnych terminach. Jeżeli rodzice dziecka nabędą prawo do zasiłku macierzyńskiego od tego samego dnia, wówczas okres urlopu rodzicielskiego, za który przysługuje 100% zasiłek macierzyński podzielimy między nich proporcjonalnie. Wówczas rodzice dziecka urodzonego pojedynczo, którym prawo do 100% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje  przez pierwsze 6 tygodni tego urlopu, otrzymają 100% zasiłek macierzyński przez pierwsze 3 tygodnie, a za pozostały okres zasiłek w wysokości 60% podstawy wymiaru. Jeżeli rodzice dziecka zawnioskują o urlop rodzicielski, ale nie od tego samego lecz w różnych dniach rozpoczną jego wykorzystywanie, wówczas 100% zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przez okres pierwszych 6 tygodni będzie przysługiwał temu, z rodziców, który pierwszy rozpocznie pobieranie tego zasiłku. Drugiemu z rodziców zasiłek należny za ten okres będzie przysługiwał w wysokości 60% podstawy wymiaru.