W obecnym stanie prawnym z treści art. 33 kodeksu pracy wynika, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Oznacza to, że strony mogą, ale nie muszą, wprowadzać klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie do umowy o pracę. Jeżeli natomiast zdecydują się przewidzieć taką możliwość, przy założeniu że umowa zawarta jest na czas dłuższy niż 6 miesięcy, każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, bez względu na okres zatrudnienia pracownika.
Wskazane powyżej rozwiązania prawne zmienią się w związku z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Rozwiązania zawarte w ustawie zakładają między innymi zrównanie okresu wypowiedzenia umowy na czas określony z umową na czas nieokreślony. Po wejściu w życie zmian okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony będzie uzależniony od okresu zatrudnienia i będzie wynosił odpowiednio:
- przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy – 2 tygodnie,
- przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc,
- przy zatrudnieniu trwającym co najmniej 3 lata – 3 miesiące.
Tak samo jak przy umowie na czas nieokreślony, do okresu zatrudnienia w ramach umowy na czas określony, będzie się wliczać pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpi w trybie art. 23¹ kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca będzie następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
Wobec powyższego dotychczasowe postanowienia w umowach na czas określony, które przewidują możliwość wypowiedzenia ich przez każdą ze stron z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, staną się bezprzedmiotowe, gdyż w tym zakresie zastąpią je nowe przepisy uzależniające długość okresu wypowiedzenia umowy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Istotnym jest również to, że przepisy przejściowe przewidują, iż okres zatrudnienia, od którego będzie uzależniona długość okresu wypowiedzenia, przy umowach trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, zawartych na co najmniej 6 miesięcy, które dopuszczają możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem, będzie liczony od dnia wejścia w życie nowych przepisów.