23.04.2015 r.
1 min

Wyplata ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej we własnym zakresie przez pracownika a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.04.2015r.
1 min

W takim przypadku pracownikowi przysługuje wypłata ekwiwalentu, który powinien być de facto zwrotem faktycznie poniesionych wydatków. Zasady dotyczące częstotliwości wypłat oraz terminu winny być uregulowane w Regulaminie pracy.

Wypłacany ekwiwalent stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, jednak na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może korzystać ze zwolnienia. Zgodnie bowiem z przywołanym przepisem wolna od podatku jest wartość ekwiwalentów za świadczenia rzeczowe, przysługujących na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Pamiętać jednak należy, że aby zastosować zwolnienie pracodawca musi dokonać pracownikowi zwrotu faktycznie poniesionych wydatków, a nie np. ustalonego przez siebie ryczałtu. Podkreślenia wymaga również, że sama nazwa „ekwiwalent” nie stanowi podstawy do zwolnienia. Takie stanowisko organów podatkowych zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja z dnia 10 października 2012 r. nr IPPB4/415-574/12-4/JK).