20.12.2010 r.
2 min

Wynagrodzenie za pracę nadliczbową a uprawnienie do wynagrodzenia minimalnego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.12.2010r.
2 min

Pracownicy, o których mowa w pytaniu, powinni otrzymać w grudniu 2010r. wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli z uwagi na ich rozkład pracy nie wypracują wynagrodzenia co najmniej równego wynagrodzeniu minimalnemu.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z dnia 30 listopada 2002 r.) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem:

1. nagrody jubileuszowej;

2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;

3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W świetle przywołanego przepisu okoliczność, iż pracownicy otrzymają w grudniu 2010r. znaczną kwotę tytułem wynagrodzenia pracy nadliczbowej w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym, jest pozbawiona znaczenia prawnego. Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie podlega bowiem zarachowaniu na poczet wynagrodzenia minimalnego. Tak więc zgodnie z art. 7 ust. 1 przywołanej ustawy jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia bądź rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, konieczne staje się uzupełnienie wynagrodzenia pracownika do wysokości wynagrodzenia minimalnego.