03.02.2014 r.
4 min

Wynagrodzenie pracownika objętego przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.02.2014r.
4 min

Przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy

Ustawodawca zdefiniował przestój ekonomiczny jako okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy natomiast – w świetle art. 2 pkt 2 ustawy – oznacza obniżony przez przedsiębiorcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy.

Wynagrodzenie pracownika objętego przestojem ekonomicznym

Powyższa kwestia została uregulowana w art. 5 ust. 1 ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym przysługuje od przedsiębiorcy:
 

  • świadczenie finansowane ze środków Funduszu na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia za czas przestoju ekonomicznego oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy.
  • Łączna wysokość wynagrodzenia pracownika, tj. częściowo finansowana z FP oraz częściowo przez pracodawcę nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.

Wynagrodzenie pracownika objętego obniżonym wymiarem czasu pracy

Jak wynika z art. 5 ust 2 ustawy, pracownikowi objętemu obniżonym wymiarem czasu pracy przysługuje od przedsiębiorcy:
 

  1. świadczenie finansowane ze środków Funduszu na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy.
  2. Podobnie jak w poprzednim przypadku, ustawodawca zagwarantował pracownikowi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem.


Maksymalna wysokość świadczenia z Funduszu

Zarówno w przypadku przestoju ekonomicznego, jak i obniżonego wymiaru czasu pracy maksymalna wysokość świadczenia z Funduszu to 100% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwiększonego o wysokość należnych od pracownika składek na ubezpieczenia społeczne, w wysokości proporcjonalnej do obniżonego wymiaru czasu pracy pracownika, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem.

Okresy wypłaty świadczeń

Zgodnie z postanowieniami ustawy, w sytuacji przestoju ekonomicznego lub w trakcie obowiązywania obniżonego wymiaru czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu u przedsiębiorcy spełniającego warunki wynikające z art. 3 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy świadczenia finansowane z Funduszu przysługują przez łączny okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń.

Wyłączenia

Świadczenia finansowane z Funduszu nie przysługują pracownikowi jeżeli w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy pobiera:
 

  • wynagrodzenie chorobowe z art. 92 kodeksu pracy lub określone w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych lub
  • zasiłek z ubezpieczenia chorobowego określony w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powyższe wyłączenie nie dotyczy pracownika, któremu przedsiębiorca obniżył wymiar czasu pracy na podstawie art. 4 ustawy.